Archiwum 07 września 2015


wrz 07 2015 Jak wybierać tabletki na przeziębienie?
Komentarze: 0

Specjaliści radzą, by w początkowej fazie przeziębienia stosować preparaty jednoskładnikowe. Dopiero potem można sięgać po leki wieloskładnikowe. Uważa się, że część środków pozwalających na bardzo szybki powrót do zdrowia może maskować objawy, co utrudnia rozpoznanie choroby. Warto także pamiętać, że takie leki są bardzo pomocne w przypadku zwykłego przeziębienia, jednak w przypadku grypy konieczne są również antybiotyki, by zapobiec powikłaniom.

 

Niewątpliwe jest jednak, że w przypadku wieloskładnikowych tabletek na przeziębienie zmniejszenie dolegliwości następuje bardzo szybko. Ma to związek z dużą dawką substancji aktywnych - szczególnie tej, która ma na celu zmniejszenie gorączki. Często w tym celu produkty tego typu zawierają paracetamol, który w połączeniu z kofeiną nie tylko ma wzmocnione działanie przeciwbólowe, ale również pobudza, a tym samym poprawia samopoczucie. Wśród substancji przeciwgorączkowych zawartych w preparatach wieloskładnikowych można znaleźć również ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Leki z tym ostatnim składnikiem nie powinny być jednak zażywane przez dzieci i osoby chorujące na wrzody żołądka.

 

Tabletki na przeziębienie nie mają na celu wyłącznie obniżenia temperatury. Ich działanie obejmuje także zminimalizowanie innych dolegliwości, dlatego są tak popularne. Należy uważać jednak, by dobór takiego wieloskładnikowego preparatu był prawidłowy. Wiele leków tego typu posiada substancje leczące kaszel, ale jedne przeznaczone są do suchego, inne do mokrego. Pomyłka może skutkować zamaskowaniem kaszlu mokrego lub zwiększeniem dolegliwości w przypadku kaszlu suchego.