Najnowsze wpisy, strona 2


Syropy 
wrz 22 2015 Czy Flegamina ma skutki uboczne?
Komentarze: 0

Wszystkie leki mogą mieć skutki uboczne. Nawet popularna i nadużywana aspiryna miewa takowe. I choć Flegamina jest lekiem relatywnie bezpiecznym, należy liczyć się z tym, że jej używanie może skutkować wystąpieniem niepożądanych objawów, które to objawy mogą okazać się dość nieprzyjemne.

 

Nie dla kierowców

Szczególną ostrożność podczas kuracji Flegaminą powinni zachować kierowcy, którzy mimo choroby zamierzają prowadzić samochód. Flegamina może obniżać ciśnienie i powodować senność oraz problemy z koncentracją. To oznacza konkretne zagrożenie na drodze, dlatego lepiej nie przyjmować leku przed żadnym wyjazdem.

 

Chorzy na nerki i chorobę wrzodową

Flegamina może zaostrzać przebieg tych chorób, dlatego powinna być stosowana bardzo ostrożnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem i pod jego ścisłym nadzorem.

 

Wszyscy pozostali

Mimo dużego bezpieczeństwa i faktu, iż skutki uboczne po zażyciu Flegaminy występują naprawdę rzadko, należy liczyć się z tym, że po przyjęciu leku oprócz senności i obniżenia ciśnienia mogą pojawić się:

- bóle i zawroty głowy, które jednak zazwyczaj dość szybko mijają,

- problemy ze strony układu pokarmowego, nudności i wymioty oraz biegunka (sporadycznie bóle żołądka),

- skórne reakcje alergiczne w postaci świądu i wysypek.

W bardzo nielicznych przypadkach może dojść do silnej reakcji alergicznej (choć raczej nie ma zagrożenia wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego).

 

Skutki uboczne i działania niepożądane można zminimalizować, stosując się do zaleceń odnośnie dawkowania, podanych na ulotce lub opakowaniu leku, a osoby przyjmujące Flegaminę z polecenia lekarza, powinny stosować się do lekarskich zaleceń.

wrz 17 2015 Co robić w przypadku bólu głowy?
Komentarze: 0

Ból jest sygnałem alarmowym organizmu. Dlatego nie należy go lekceważyć. Bóle głowy mogą być spowodowane infekcją lub zwykłym przemęczeniem. W przypadku sporadycznych dolegliwości tego typu można zastosować środek bez recepty.

 

Wiele osób nie wie, czym jest spowodowany ich ból głowy. Dlatego sięgają po standardowe środki, które oprócz działania przeciwbólowego mogą również służyć do zmniejszania temperatury. Większość z zawartych w nich substancji czynnych należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Sprawdzają się one zwłaszcza w leczeniu objawowym, jednak nie zwalczą przyczyny choroby. Do takich substancji znajdujących się często w tabletkach na ból głowy należą przede wszystkim ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, a także naproksen.

 

Lekceważenie bólu głowy nie jest zbyt rozsądne. Może to być dolegliwość spowodowana stresem, ale nawet wtedy należy zastanowić się nad zmianą trybu życia, zwłaszcza jeśli taki stan często się powtarza. Nie zmienia to faktu, że tabletki na ból głowy mogą bardzo pomóc w sytuacji, gdy odpoczynek nie jest możliwy lub dolegliwości są bardzo uciążliwe. Należy jednak stosować je ostrożnie i nie mieszać preparatów. Na rynku dostępne są obecnie preparaty wieloskładnikowe, które można zastosować w przypadku, gdy jednoskładnikowe leki nie dają oczekiwanych efektów.

 

W przypadku, gdy ból głowy nasila się przy zmianie pozycji, należy sprawdzić, czy nie jest on spowodowany zapaleniem zatok. W takim przypadku można wypróbować środek przeciwbólowy specjalnie do tego przeznaczony, ale dobrze jest również odwiedzić lekarza, ponieważ ostre zapalenie zatok wymaga często środków dostępnych jedynie na receptę.

wrz 12 2015 Krople na katar - dla zdrowia całej rodziny...
Komentarze: 0

Katar, czyli nieżyt nosa, jest powszechną dolegliwością, towarzyszącą przeziębieniu. Jest reakcją organizmu na atak wirusów, bakterii, a w przypadku alergii także grzybów. Katar w znaczący sposób wpływa na możliwości psychoruchowe osoby zainfekowanej, obniża nastrój i zwyczajnie deprymuje, uniemożliwiając wykonywanie codziennych obowiązków.

Wydaje się, że nie ma stuprocentowo skutecznych sposobów zapobieżenia czy szybkiego wyleczenia tego schorzenia. Jedynym sposobem jest profilaktyka, czyli unikanie przeziębień, potencjalnych alergenów, czy wzmacnianie odporności organizmu poprzez prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia.

Niestety, katar rozprzestrzenia się niezwykle łatwo, bo drogą kropelkową. Do zarażenia wystarczy krótki kontakt z osobą zainfekowaną. Niestety, nie jest możliwe całkowite unikanie kontaktów i izolacja w okresie zachorowań.

 

Kiedy już dojdzie do infekcji, pomimo całej prewencji i działań profilaktycznych, warto rozpocząć leczenie objawowe. Aktualnie istnieją już naprawdę skuteczne leki, które w znaczący sposób poprawiają ogólny stan zdrowia. Nowej generacji krople na katar nie tylko złagodzą objawy choroby, ale stosowane systematycznie są w stanie wyeliminować problem. Ich działanie polega na obkurczaniu błony śluzowej nosa, zmniejszaniu obrzęku, odpowiednim nawilżaniu. I co najważniejsze, te niedoceniane przez lata krople na katar, hamują rozwój powikłań - zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Katar jest szczególnie niebezpieczny w przypadku wystąpienia u małych dzieci, które jak wiadomo nie potrafią w sposób dokładny pozbyć się wydzieliny. W ich przypadku zlekceważenie tej dolegliwości może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji.

Na szczęście producenci leków pomyśleli także o dzieciach. Na rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty w postaci kropli na katar, zawierające mniejsze stężenie substancji aktywnych, dzięki czemu leki są bezpieczne również dla dzieci.

Krople na katar powinny znaleźć stałe miejsce w domowej apteczce na równi z preparatami przeciwgorączkowymi. Rozsądnie stosowane preparaty na katar przywrócą spokojny sen całej rodzinie.

wrz 07 2015 Jak wybierać tabletki na przeziębienie?
Komentarze: 0

Specjaliści radzą, by w początkowej fazie przeziębienia stosować preparaty jednoskładnikowe. Dopiero potem można sięgać po leki wieloskładnikowe. Uważa się, że część środków pozwalających na bardzo szybki powrót do zdrowia może maskować objawy, co utrudnia rozpoznanie choroby. Warto także pamiętać, że takie leki są bardzo pomocne w przypadku zwykłego przeziębienia, jednak w przypadku grypy konieczne są również antybiotyki, by zapobiec powikłaniom.

 

Niewątpliwe jest jednak, że w przypadku wieloskładnikowych tabletek na przeziębienie zmniejszenie dolegliwości następuje bardzo szybko. Ma to związek z dużą dawką substancji aktywnych - szczególnie tej, która ma na celu zmniejszenie gorączki. Często w tym celu produkty tego typu zawierają paracetamol, który w połączeniu z kofeiną nie tylko ma wzmocnione działanie przeciwbólowe, ale również pobudza, a tym samym poprawia samopoczucie. Wśród substancji przeciwgorączkowych zawartych w preparatach wieloskładnikowych można znaleźć również ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Leki z tym ostatnim składnikiem nie powinny być jednak zażywane przez dzieci i osoby chorujące na wrzody żołądka.

 

Tabletki na przeziębienie nie mają na celu wyłącznie obniżenia temperatury. Ich działanie obejmuje także zminimalizowanie innych dolegliwości, dlatego są tak popularne. Należy uważać jednak, by dobór takiego wieloskładnikowego preparatu był prawidłowy. Wiele leków tego typu posiada substancje leczące kaszel, ale jedne przeznaczone są do suchego, inne do mokrego. Pomyłka może skutkować zamaskowaniem kaszlu mokrego lub zwiększeniem dolegliwości w przypadku kaszlu suchego.

wrz 03 2015 Zastosowanie leków przeciwdepresyjnych bez...
Komentarze: 0

Kiedy dokucza nam smutek, obniżony nastrój, złe samopoczucie, osłabienie i zmęczenie, mogą to być objawy depresji. Okres jesienny sprzyja tego typu zaburzeniom ze względu na mniejszą ilość światła słonecznego. Dni stają się krótsze, noce dłuższe, a aura na dworze nie sprzyja dobremu samopoczuciu. W takich sytuacjach pomocne okazują się niejednokrotnie leki przeciwdepresyjne bez recepty.

 

Tego typu medykamenty bazują najczęściej na naturalnych składnikach. W ich skład wchodzić może np. dziurawiec bądź szafran. Są to więc środki łagodne, wykazujące umiarkowane działanie przeciwdepresyjne i można stosować je na własną rękę, o ile oczywiście zaburzenia depresyjne nie wymagają specjalistycznej pomocy lekarza psychiatry. W przypadku dużej depresji konieczne będą na pewno tradycyjne leki na receptę.

 

Leki przeciwdepresyjne bez recepty zaczynają działać najczęściej po około 10-14 dniach. Wskutek ich przyjmowania stopniowo zaczyna się odczuwać poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia, zwiększenie energii i motywacji do działania oraz lepszą koncentrację. Leczenie depresji powinno być oczywiście złożone i nie ograniczać się wyłącznie do przyjmowania leków przeciwdepresyjnych bez recepty. Należałoby zadbać o właściwą dietę, bogatą w witaminy z grupy B, witaminę D, kwas foliowy, cynk, magnez, żelazo i selen, a także kwasy Omega-3 i antyoksydanty. Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie. Trzeba także zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i ruch na świeżym powietrzu, przynajmniej w postaci spacerów. Niemniej jednak leki przeciwdepresyjne bez recepty są ważnym elementem leczenia tego rodzaju zaburzeń.